Czym jest ozonowanie?

W dzisiejszych czasach walka z wirusami i bakteriami nabiera nowego znaczenia. Konieczna jest wyjątkowa dbałość o odkażanie pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień: biur, mieszkań i domów oraz samochodów. Czasami dezynfekcja wymagana jest ze względu na wystąpienie powodzi czy pożaru, które uniemożliwiają korzystanie ze zniszczonych pomieszczeń. Jak przeprowadzić skuteczną dezynfekcję bez użycia szkodliwych substancji? Jedną z opcji jest profesjonalne ozonowanie pomieszczeń.

Ozonowanie- na czym polega

Ozon jest nam doskonale znany, ponieważ jest to cząsteczka tlenu tylko złożona z trzech atomów, a nie z dwóch, co odgrywa znaczącą rolę przy dezynfekcji pomieszczeń za jego pomocą. Dla naszego zdrowia najlepiej przebywać w środowisku pozbawionym wirusów, bakterii czy alergenów oraz w miejscach wolnych od nieprzyjemnych zapachów. Docenią to alergicy, osoby wyjątkowo wrażliwe na kontakt z roztoczami i drobnoustrojami, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Ozon wykorzystywany jest do usuwania wirusów, bakterii, grzybów i pleśni z długo niewietrzonych pomieszczeń jak piwnica czy strych, opuszczonych budynków, zalanych terenów lub spalonych domów, przydaje się w ozonowaniu samochodów i oczyszczaniu klimatyzacji. Ozon niszczy RNA wirusa, utlenia go i pomaga usunąć substancje niebezpieczne dla zdrowia nie tylko z powietrza, ale również wnikając w materace, wykładziny, firanki, zasłony czy tapicerki. Znacznie przyśpiesza to oczyszczanie pomieszczeń. Jego ogromną przewagą jest nie tylko jego wysoka skuteczność, ale również fakt, że nie odkłada się i nie skaża wody czy gleby. Jest przyjazny dla środowiska. Wystarczy generator, dzięki któremu wtłoczymy odpowiednią ilość ozonu do pomieszczenia i po kilku godzinach będzie ono gotowe i bezpieczne do użytku.

Dlaczego warto ozonować pomieszczenia?

Głównym założeniem tej metody jest usuwanie wirusów, także koronowirusów, oraz bakterii w sposób szybki i bezpieczny. Trzeba mieć świadomość, że drobnoustroje występują na przedmiotach codziennego użytku, urządzeniach sanitarnych, produktach, które przynosimy do domu czy choćby we wdychanych przez nas powietrzu. Ozonowanie to metoda dezynfekcji przydatna w przypadku przeprowadzki (szybko oczyścimy nieużywane pomieszczenia np. piwnice, garaże), gdy zależy nam na częstym odświeżaniu pomieszczeń bez użycia środków chemicznych oraz na dezynfekcji miejsc, gdzie występuje duża rotacja ludzi. Jego niewątpliwą zaletą jest również to, że pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy nikotyny, zwierząt, zgnilizny i stęchlizny czy moczu. Dociera do każdej powierzchni bez konieczności użycia specjalistycznych urządzeń. Zaleca się regularne ozonowanie domów, ozonowanie mieszkań, ozonowanie samochodów, ozonowanie klimatyzacji, a także ozonowanie domków letniskowych i hoteli, lokali gdzie przebywa większa liczba osób.

Wróć