Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Niewątpliwie ozonowanie stało się ostatnio jedną z bardziej popularnych metod dezynfekcji. Pozwala na szybkie usunięcie bakterii, wirusów, grzybów i pleśni z niemal każdego rodzaju pomieszczenia. Dużą zaletą tej metody jest to, że jest nie tylko skuteczna, szybka, ale i bezpieczna dla środowiska. Wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, aby była również bezpieczna dla osób wykonujących zabieg ozonowania, a przede wszystkim dla użytkowników zdezynfekowanych lokali.

Ozonowanie- o czym należy pamiętać

Ozon od dawna stosowany jest do dezynfekcji np. wody, ale ostatnio zyskał na popularności, jeśli chodzi o dezynfekcję biur, mieszkań i domów oraz samochodów. Jest to ekologiczny zabieg i chociaż ozon jest naturalny, to używa się go w bardzo wysokim stężeniu, które może stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad podczas jego użytkowania. Ich zlekceważenie może prowadzić do uciążliwych dolegliwości jak bóle głowy, senność, podrażnienia oczu i gardła, dokuczliwy kaszel i trudności z oddychaniem a długa ekspozycja na jego działanie nawet do śmierci. Ozon pozwala na dokładne i szybkie usunięcie bakterii, wirusów, grzybów i pleśni z zanieczyszczonych pomieszczeń, nieużywanych lokali i miejsc, gdzie doszło do pożaru lub powodzi. To ciekawa alternatywa dla chemicznych środków, która pomaga pozbyć się również nieprzyjemnych zapachów stęchlizny czy zgnilizny oraz szkodliwych drobnoustrojów z klimatyzacji. Profesjonalnie przeprowadzony proces ozonowania mieszkania składa się zazwyczaj z czterech etapów: odpowiedniego przygotowania wnętrza do procesu dezynfekcji, wstawienia generatora ozonu i jego uruchomienia, nadzoru procesu ozonowania oraz pomiaru stężenia ozonu w pomieszczeniu po zakończeniu procesu oczyszczania.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania- od czego zacząć

Ponieważ ozon jest gazem drażniącym, przed dezynfekcją mieszkania, należy właściwie się do niej przygotować. Mieszkańcy lokalu powinni opuścić pokój, który poddajemy ozonowaniu i należy się upewnić, że nie przebywają w nim zwierzęta. Kolejny krok to wyniesienie niepotrzebnych rzeczy. Dobrze jest zacząć od roślin, które mogą ucierpieć w kontakcie z gazem. Następnie usuwamy cenne przedmioty, które ze względu na przykład na swój wiek, mogą ulec uszkodzeniu jak obrazy, antyczne meble czy wartościowe dywany. Sprzęt elektroniczny zabezpieczamy folią, aby nie doszło do uszkodzeń delikatnych elementów i przewodów. Istotne jest również uszczelnienie pokoju, czyli zakrycie kratek wentylacyjnych, ale i wszystkich szczelin i szpar (drzwi, okna), przez które gaz mógłby się ulotnić lub dostać do innych pomieszczeń. Co ważne, jeśli ozonowanie przeprowadzane jest z powodu występowania nieprzyjemnego zapachu, to należy usunąć jego źródło (np. zalane wykładziny, spróchniałe elementy, trwale zabrudzone dywany), ponieważ ozonowanie nie spełni swojej funkcji.

Wróć